Lofoty – Velká cesta na sever

abstract

Bergen / fjord Geiranger / cesta Orlů / Atlantickou cesta „Atlanterhavsveien“/ Trondheim / Steinkjer / Narvik / Lofoty – Svolvær, Kabelvåg, Henningsvær, Nusfjord / Bodø / ledovec Svartisen / Stiklestad / Trondheim

Program zájezdu

1.den: V dopoledních hodinách odlet z Prahy do hlavního města fjordů, Bergenu. Transfer do centra, kde si prohlédneme fascinující přístav, známý rybí a květinový trh, kostel Panny Marie a další pozoruhodnosti. Volno ve městě, pro zájemce výlet pozemní lanovkou Floyen, z jejíž horní stanice se nabízí krásný výhled na město. Nocleh nedaleko Bergenu.2.den: Brzy ráno vyrazíme za poznáváním západního Norska a trajektem Oppedal – Lavik se přeplavíme přes Sognefjord, který je délkou 205 km nejdelším fjordem na světě. Hornatým krajem Sogn og Fjordane pak doputujeme k fjordu Geiranger (UNESCO), který patří k nejnavštěvovanějším na světě. Klikatou „Cestou orlů“ přejedeme k Norddalsfjordu, který překonáme trajektem Linge – Eidsdal. Nocleh v Molde. 3.den: Po snídani se vydáme na pozoruhodnou „Atlanterhavsveien“, Atlantickou cestu, kterou tvoří unikátní sestava několika náspů a mostů, spojujících četné ostrůvky a tyčící se nad rybářskými domky a drsnými žulovými skalisky. Krásu unikátní stavby umocňuje drsná severská příroda s množstvím ptáků; při troše štěstí spatříte i tuleně. Cílem dnešní cesty, zpestřené trajekty přes Romsdalsfjord a Halsafjord, je Trondheim, třetí největší město Norska, obchodní a kulturní centrum s bohatou historií. Již před více než 1000 lety král Olav zde nechal postavit první dřevěný kostel. V Trondheimu je nejkrásnější středověká budova ve Skandinávii, impozantní katedrála Nidaros, místo korunovace norských králů. Nocleh v Trondheimu nebo blízkém okolí.4.den: Dnešní cesta povede dále na sever krajem „Nord Trøndelag“, jehož centrem je město Steinkjer, okolo jezera Snåsavatnet a údolím Namdalen. V Mosjoenu pak zamíříme opět do labyrintu ostrovů a ostrůvků. Nocleh v Mo i Rana. 5.den: Hornatou krajinou modelovanou ledovci přejedeme do pustin polárního kruhu, kde se zastavíme v informačním centru Polarsirkelsenteret; zájemci si zde mohou zakoupit i certifikát o překročení polárního kruhu. Před dojezdem do nejsevernějšího norského města Narvik nás čeká ještě vycházka k řece Lonselva a trajekt Bognes – Skarberget přes Tysfjord. Nocleh v Narviku.6.den: Dnes dorazíme konečně na Lofoty, které jsou vysněným cílem mnoha cestovatelů. Tato ostrovní říše se nachází mezi 67. a 68. stupněm severní šířky a zdejší velkolepá příroda, kdy se obrovské a dramaticky tvarované horské štíty zrcadlí v průzračných vodách Norského moře, každého ohromí. Skutečný ráj pro fotografy! Postupně zastavíme ve Svolværu, Kabelvågu (možnost navštívit mořské akvárium) a malebném rybářském přístavu Henningsvær (UNESCO). Ubytování v osadě Leknes.7.den: Po snídani pokračujeme v poznávání Lofot. Vše je tu zvláštní: sušáky na tresky, rybářské domky i řvoucí ptačí kolonie. Navštívíme Nusfjord (UNESCO), bílou písečnou pláž u Flakstadu i nejjižnější osadu. Odpoledne se pak v Reine i Moskenes nalodíme na trajekt do Bodø, kterým za 3,5 hodiny překonáme Vestfjorden. Nocleh v Bodø.

8. den:
Dnes se musíme přesunout opět na jih. Před městem Mo i Rana odbočíme k ledovci Svartisen; dosáhnout jej však lze pouze lodičkou (170 NOK/os) a tříhodinovou vycházkou. Nocleh v okolí Mo i Rana. 9. den: Náš návrat do starobylého královského města Trondheimu si vychutnáme jízdou krajem Nord Trøndelag. Po cestě si můžeme zastavit na zajímavých místech. Nocleh v Trondheimu nebo okolí. 10. den: Po snídani prohlídka města a transfer na letiště. Odlet do Prahy dle letového řádu.

Fakultativní služby

• příplatek na jednolůžkový pokoj od 12 790 Kč • příplatek za polopenzi od 7590 Kč

Informace

Minimální počet účastníků pro realizaci zájezdu je 25 osob. Cena nezahrnuje vstupy do muzeí, a jiných objektů. (cca. 500 NOK) Doporučujeme dokoupení večeří (dvouchodové menu nebo bufetové stoly). Změna programu dle aktuální situace vyhrazena.

Cena zahrnuje

• leteckou dopravu Praha-Bergen / Trondheim – Praha (s přestupem) • dopravu autokarem po trase zájezdu • průvodce • 9 noclehů v hotelech *** se snídaní • lokální trajekty v Norsku

Tipy pro správnou volbu

– jedinečná příroda, kultura historie v rámci jednoho zájezdu
– výborná cena

Zjistit termíny a ceny

Zájezdy 2023...