Francouzská Guyana – dovolená, která stojí za to! Tato země sice leží v tropickém ráji Jižní Ameriky a přesto budete, po přistání na letišti v hlavním městě Cayenne, stále v Evropské unii. Oficiální název zní Guyane, přívlastek Francouzská je hovorový, aby se odlišila od Guyany Britské (dnešní Guyana) a Nizozemské (dnešní Surinam).  Francouzskou kolonií je od 17. století a od roku 1854 až do roku 1936 fungovala jako trestanecká kolonie. Oblíbenou turistickou atrakcí jsou výletní plavby na Ďábelské ostrovy nebo také ostrovy Spásy, které zahrnují ostrov Île Royale (Královský ostrov), Île Saint-Joseph (Svatý Josef) a Île du Diable (Ďábelský ostrov). Tyto ostrovy proslavil dnes již kultovní film Motýlek v hlavní roli se Steve McQueenem, který byl natočený podle autobiografického románu Henriho Charrière.

Úředním jazykem Francouzské Guyany je francouzština, převážná část obyvatelstva hovoří také kreolštinou. Oficiální měnou je euro. Dovolená ve Francouzské Guyaně je určena převážně pro milovníky přírody. Mezi turistické zajímavosti patří na prvním místě nádherná pralesní flora i fauna, která láká k objevování neznámého. Tisíce exotických druhů rostlin a zvířat potěší oko každého cestovatele. Mezi oblíbené zajímavosti patří návštěva zeleného předměstí hlavního města Cayenne Roura nebo pohoří Kaw a samozřejmě oblíbené výlety do pralesa s místními průvodci.Vaše dovolená ve Francouzské Guyaně by rozhodně neměla minout město Kourou, které se nachází 65 km od hlavního města Cayenne a jeho Vesmírného centra (Centre Spatial Guyanais – CSG) založeného v roce 1966. Z Vesmírného centra startuje ročně přibližně 10 raket. Jedná se převážně o starty raket Ariane. Prohlídka Vesmírného centra trvá okolo 3 hodin, za tu dobu stihnete výklad v řídící věži, kosmické muzeum, prohlédnete si odpalovací rampy raket Ariane a když budete mít štěstí, tak i raketu připravující se ke startu.

  • Měna – € euro
  • Jazyk  – francouzština, kreolská francouzština
  • Počet obyvatel – 294 000 (leden 2021)
  • Státní zřízení – Francouzský departement č. 973
  • Obyvatelstvo – Francouzi, původní obyvatelé
  • Náboženství – římskokatolické

Dovolená do Francouzské Guyany nepatří sice k těm nejlevnějším, ale unikátní a neopakovatelné zážitky za vynaložené prostředky rozhodně stojí.

Počasí Francouzská Guyana

Předpověď počasí v hlavním městě Cayenne ve Francouzské Guayaně na nejbližší dny