Atheny Kouzlo antickeho sveta a moderniho zivota

Athény – Kouzlo antického světa a moderního života

Obsah

Akropolis

Akropolis je jedním z nejznámějších symbolů Řecka a nezpochybnitelně jedním z nejdůležitějších památek antického světa. Tato pevnost se nachází na vrcholu skály a nabízí úchvatný výhled na město Athény. Součástí Akropole jsou i Parthenón, Erechtheion a chrám Athény Niké. Navštívit Akropoli by měl každý návštěvník Řecka, protože zde lze zažít naprosté kouzlo antického světa. Vstupenky si můžete zakoupit online nebo přímo na místě. Doporučuje se navštívit Akropoli brzy ráno, nebo později odpoledne, kdy je menší návštěvnost a teplota je příjemnější.

Plaka

Plaka je historická čtvrť v Athénách, která se nachází pod Akropolí. Tato malebná čtvrť je známá svými úzkými uličkami, tradičními řeckými tavernami a obchůdky se suvenýry. Je to ideální místo pro procházku a ochutnání tradičních řeckých jídel. Navíc z Plaky lze snadno dostat na Akropoli nebo na náměstí Monastiraki, odkud je krásný výhled na město. V Place se také nachází mnoho historických památek a kostelů, které stojí za návštěvu.

Národní aréna

Národní aréna, známá také jako Panathénský stadion, je jedním z nejdůležitějších historických stadionů v Řecku. Je to jediný stadion na světě vyrobený z mramoru, což z něj činí unikátní památku. Stadion byl postaven v roce 330 př. n. l. a sloužil jako místo pro atletické soutěže během Panathénských her. Dnes je stadion otevřen pro veřejnost a navštěvníci si zde mohou prohlédnout expozice věnované historii a významu stadionu. V létě se zde také konají různé kulturní akce.

Národní zahrada

Národní zahrada je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci v centru Athén. Tato rozlehlá zahrada nabízí únik od rušného města a zároveň možnost procházky mezi exotickými rostlinami, jezírky a antickými památkami. Pro milovníky zvířat je zde také malý zoologický park. Národní zahrada je otevřena veřejnosti a nabízí ideální místo pro piknik nebo odpolední procházku.

Muzeum antického Řecka

Muzeum antického Řecka je jedním z nejvýznamnějších muzeí v Athénách a nabízí rozsáhlou sbírku řeckého umění a archeologických nálezů. Mezi nejvýznamnější exponáty patří sochy, nádoby, nástěnné malby a další artefakty z antického období. Muzeum je rozděleno do několika sekcí, které nabízejí komplexní pohled na historii a kulturu starověkého Řecka. Pro návštěvníky je k dispozici i multijazyčný audioprůvodce, který zpřístupňuje další informace o expozicích.

Lykavittos Hill

Lykavittos Hill je nejvyšším kopcem v Athénách a nabízí úchvatný výhled na celé město a okolní krajinu. Na vrcholu kopce se nachází kostel svatého Jiří a restaurace, kam lze vystoupat pěšky nebo využít lanovku. Lykavittos Hill je oblíbeným místem pro procházky a pikniky a zároveň nabízí skvělou příležitost k focení panoramatických snímků.

Temze Oze

Temze Oze je živý trh v centru Athén, který nabízí široký výběr čerstvých potravin, suvenýrů, ale i oblečení a dalšího zboží. Trh je ideálním místem pro ochutnání tradiční řecké kuchyně a nákupy lokálních produktů. Navíc je to skvělé místo pro prozkoumání místního života a atmosféry. Trh je otevřen každý den kromě neděle a navštívit ho lze nejlépe dopoledne. Doporučuje se vyhýbat se návštěvnosti v odpoledních hodinách, kdy už je zde velký nával turistů.

Monastiraki

Monastiraki je živá čtvrť v centru Athén, která je známá svými tradičními tržišti a historickými památkami. V této čtvrti lze najít různé obchody se suvenýry, starožitnosti, ale i moderní butiky a kavárny. Nejvýznamnější památkou v této čtvrti je Monastiraki Square a Hadriánova knihovna. Pro milovníky nočního života je tato čtvrť ideálním místem pro večerní procházku po historických uličkách a ochutnání tradičních řeckých jídel v místních restauracích.

Pláž Glyfada

Pláž Glyfada se nachází v blízkosti města Athény a je oblíbeným místem pro odpočinek a koupání. Tato písečná pláž nabízí širokou škálu restaurací, kaváren a plážových barů. Je to ideální místo pro strávení odpoledne u moře nebo pro procházku po promenádě. Pláž Glyfada je dobře dostupná veřejnou dopravou a je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Národní historické muzeum

Národní historické muzeum je jedním z nejvýznamnějších muzeí v Řecku, které se specializuje na historii řecké civilizace. Muzeum nabízí bohatou sbírku exponátů, jako jsou sochy, nádoby, ale i relikvie z období Byzantské říše a osvobozenecké války. Pro návštěvníky je k dispozici i průvodce, který poskytuje podrobné informace o vystavených artefaktech. Muzeum je ideálním místem pro pochopení historie a vývoje řecké civilizace.

Nejčastější dotazy turistů

Kdy je nejlepší čas navštívit Athény?
Nejlepší a nejoblíbenější čas pro návštěvu Athén je jaro a podzim, kdy je teplota příjemná a není zde takové vedro jako v létě. Navíc v těchto obdobích je menší návštěvnost a méně turistů.

Jsou vstupy do památek v Athénách placené?
Ano, vstupy do většiny historických památek v Athénách jsou placené. Doporučujeme zakoupit si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli frontám a měli jistotu vstupu.

Jaká je místní kuchyně v Athénách?
Tradiční místní kuchyně v Athénách je bohatá na olivy, olivový olej, sýry, čerstvé ryby a další mořské plody. Doporučujeme ochutnat tradiční řecká jídla, jako jsou gyros, moussaka nebo suvlaki.

Jaký druh oblečení si vzít na dovolenou do Athén?
Na dovolenou do Athén si vezměte lehké a vzdušné oblečení, které je vhodné pro teplé a slunečné počasí. Doporučujeme také mít s sebou pohodlnou obuv pro procházky a návštěvu památek.

Je bezpečné pít vodu z kohoutku v Athénách?
Doporučuje se pít pouze balenou vodu v Athénách, protože voda z kohoutku není určena pro pití a může způsobit zažívací potíže.

Itineráře

Seznam míst