Obsah
- Pravčická brána
- Tiské stěny
- Edmundova soutěska
- Jetřichovické vyhlídky
- Mlýn na Úpské strouze – Sedmidolí
- Šaunštejnský hrádek
- Sokolí hnízdo
- Maria du Mont
- Zadní Doubice – Trávník
- Pračická brána – Hřensko
Pravčická brána
Pravčická brána je největší přírodní skalní most v Českém Švýcarsku. Nachází se v Labské dolině a je jednou z nejznámějších turistických atrakcí v této oblasti. Procházka k Pravčické bráně vás zavede krásnou přírodou až k impozantní skalní formaci, ze které je nádherný výhled do okolí.
Pravčická brána je přístupná veřejnosti po celý rok. Vstupné se platí na vstupní bráně do Národního parku České Švýcarsko. V okolí se nacházejí také restaurace a kavárny, kde si můžete odpočinout a občerstvit se.
Tiské stěny
Tiské stěny jsou unikátní skalní útvary tvořené pískovcem. Jejich výrazné a bizarní tvary lákají turisty z celého světa. Procházka mezi Tiskými stěnami je nezapomenutelný zážitek a nabízí nádherné výhledy do kraje.
Pro vstup do areálu Tiských stěn je třeba zakoupit vstupenku, která zahrnuje prohlídku expozic a naučnou stezku. Délka prohlídky je zhruba 1-2 hodiny. V blízkosti se nachází také parkoviště pro návštěvníky.
Edmundova soutěska
Edmundova soutěska je romantické údolí s vysokými skalními stěnami a průzračnými vodopády. Procházka touto malebnou krajinou je skvělým způsobem, jak poznat krásy Českého Švýcarska.
Vstup do Edmundovy soutěsky je možný pouze s průvodcem, který vám poskytne informace o historii a zajímavostech tohoto místa. Vstupenky je možné zakoupit v areálu soutěsky nebo online předem.
Jetřichovické vyhlídky
Jetřichovické vyhlídky nabízejí impozantní výhled do okolní krajiny. Z vrcholu se otevírá pohled na rozlehlé lesy, skály a malebné vesnice. Toto místo je ideální pro milovníky fotografování a pro odpočinek v přírodě.
Cestu k Jetřichovickým vyhlídkám lze absolvovat pěšky nebo na kole. V okolí jsou také možnosti ubytování a restaurací, kde si můžete vychutnat tradiční českou kuchyni.
Mlýn na Úpské strouze – Sedmidolí
Mlýn na Úpské strouze v Sedmidolí je historickou památkou, která stojí za návštěvu. Zde si můžete prohlédnout fungující vodní mlýn a naučit se o životě na venkově v minulých dobách.
Prohlídka mlýna je možná v rámci organizovaných prohlídek, které jsou k dispozici v různých jazycích. Po prohlídce si můžete zakoupit tradiční mouku nebo suvenýry v místním obchůdku.
Šaunštejnský hrádek
Šaunštejnský hrádek je romantická zřícenina hradu, která leží uprostřed malebného údolí. Procházka kolem hradu vás vrátí do doby středověku a nabídne vám možnost poznat historii této oblasti.
Vstup na hrádek je možný po celý rok a vstupné je zpoplatněné. V okolí se nachází turistické stezky a odpočinková místa pro turisty.
Sokolí hnízdo
Sokolí hnízdo je skalní vyhlídka, která nabízí nádherný výhled na horské údolí a řeku Kamenici. Toto místo je ideální pro turisty, kteří si chtějí vychutnat krásy přírody a odpočinout si od každodenního shonu.
Pro vstup na Sokolí hnízdo je třeba platit vstupné, které zahrnuje vstup na vyhlídku a naučnou stezku. Vstupenky lze zakoupit v okolí od průvodců nebo v informačních centrech.
Maria du Mont
Maria du Mont je malebná kaple uprostřed krásné přírody. Toto místo nabízí klidné a relaxační prostředí, kde si můžete odpočinout a nabrat nové síly.
Kaple je přístupná veřejnosti po celý rok a nachází se v blízkosti turistických stezek. V okolí je možné najít také odpočinková místa a restaurace.
Zadní Doubice – Trávník
Zadní Doubice – Trávník je malebná vesnice se typickou horskou architekturou. Procházka touto oblastí vás zavede do srdce české venkovské krajiny a nabídne pohled na tradiční domy a hospodářství.
Vesnice je ideálním místem k poznání tradičního českého venkova a nabízí možnost ubytování a stravování v místních penzionech a restauracích.
Pračická brána – Hřensko
Pračická brána v Hřensku je nádherným přírodním útvarem, který láká turisty svou impozantní velikostí a malebnou lokalitou. Procházka v okolí vám poskytne pohled na skály a údolí, které stojí za vidění.
Vstup na Pračickou bránu je zpoplatněn a v blízkosti se nacházejí turistické informační centra, kde si můžete zakoupit vstupenky a získat další informace o tomto úchvatném místě.
Nejčastější dotazy turistů
1. Kdy je nejlepší čas navštívit České Švýcarsko?
Nejlepší čas k návštěvě Českého Švýcarska je na jaře a v létě, kdy je příroda v plném rozkvětu a teploty jsou příjemné k procházkám a výletům.
2. Jak se dostat do Českého Švýcarska?
České Švýcarsko je dobře dostupné autem i veřejnou dopravou. Z Prahy se sem nejrychleji dostanete po dálnici D8 směrem na Ústí nad Labem.
3. Jsou vstupenky do národního parku České Švýcarsko drahé?
Vstupenky do národního parku nejsou příliš drahé. Ceny se liší podle věku a typu vstupu, ale většinou se jedná o přijatelné částky.
4. Jsou všechna vyhlídková místa bezbariérová?
Většina vyhlídek a turistických cest není bezbariérová kvůli terénním nerovnostem. Nicméně, existují i místa, která jsou přístupná i pro vozíčkáře a rodiče s kočárky.
5. Jaké aktivity lze v Českém Švýcarsku podniknout kromě procházek?
V Českém Švýcarsku lze podniknout i cyklistické výlety, jízdu na koních, horolezectví a vodní sporty na řece Kamenici.
Externí odkazy
Seznam míst
- Pravčická brána (50.7784,14.2793)
- Tiské stěny (50.8104,14.2396)
- Edmundova soutěska (50.7939,14.3694)
- Jetřichovické vyhlídky (50.7959,14.3691)
- Mlýn na Úpské strouze – Sedmidolí (50.8005,14.5428)
- Šaunštejnský hrádek (50.8104,14.2541)
- Sokolí hnízdo (50.8146,14.4823)
- Maria du Mont (50.8096,14.5473)
- Zadní Doubice – Trávník (50.8149,14.6045)
- Pračická brána – Hřensko (50.8098,14.2462)