Klenot ve stredu Evropy

– Klenot ve středu Evropy

Obsah

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází v obci Bartošovice v Orlických horách. Tento barokní kostel pochází z 18. století a je považován za architektonickou a historickou raritu. Uvnitř kostela jsou k vidění pozoruhodné fresky a sochy. Kostel je oblíbeným cílem turistů a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.

GPS: 50.2533, 16.4128

Zámek Potštejn

Zámek Potštejn leží nedaleko města Rychnov nad Kněžnou. Tento renesanční zámek je obklopen anglickým parkem a je oblíbeným místem pro procházky. Zámek nabízí prohlídky interiéru a v letních měsících se zde konají různé kulturní akce a festivaly.

GPS: 50.2098, 16.2412

Orlické vodopády

Orlické vodopády jsou jednou z nejvýraznějších přírodních zajímavostí Orlických hor. Tyto vodopády se nacházejí na horním toku Divoké Orlice a tvoří malebné kaskády mezi skalnatými srázy. Pro turisty je k dispozici naučná stezka, která vede kolem vodopádů a nabízí pohledy na krásnou okolní přírodu.

GPS: 50.2066, 16.4072

Orlická stezka

Orlická stezka je oblíbeným místem pro cykloturistiku a pěší turistiku. Tato trasa vede přes nádhernou přírodu Orlických hor a nabízí různé zastávky s restauracemi a dalšími službami. Pro milovníky adrenalinu je k dispozici také možnost sjezdu na kole z Velké Deštné.

GPS: 50.2542, 16.3897

Horská chata Žvíčina

Horská chata Žvíčina je ideálním výchozím bodem pro výlety v Orlických horách. Nachází se ve výšce 1135 metrů nad mořem a nabízí ubytování, restauraci a možnost relaxace v krásné přírodě. Z chaty je možné podniknout výstup na nejvyšší horu Orlických hor – Velkou Deštnou.

GPS: 50.2864, 16.4031

Velká Deštná

Velká Deštná je s výškou 1115 metrů nejvyšší horou Orlických hor. Na vrcholu se nachází rozhledna, ze které je úchvatný výhled na okolní krajinu. Pro výstup na vrchol lze využít různé turistické trasy z různých směrů.

GPS: 50.2872, 16.3756

Žvíčinská poušť

Žvíčinská poušť je zvláštní geologickou rezervací nacházející se nedaleko údolí Divoké Orlice. Toto místo je charakterizováno písčitými dunami a suchou vegetací a jeho podivná atmosféra je jedinečná v rámci České republiky.

GPS: 50.2886, 16.4494

Kunštátská horka

Kunštátská horka jsou malé pískovcové skalní útvary nacházející se nedaleko obce Týniště nad Orlicí. Toto místo nabízí nevšední panoramatické výhledy na okolní krajinu a je ideální pro krátké výlety a procházky.

GPS: 50.2076, 16.1489

Sletiště Černá Voda

Sletiště Černá Voda se nachází nedaleko obce Červená Voda a je známé svými výhledy na okolní horské hřebeny. Toto místo je oblíbené mezi paraglidisty a těm, kteří si zde chtějí vyzkoušet let na kluzáku. Pro turisty je k dispozici také možnost krátkých procházek a pikniků v přírodě.

GPS: 50.1501, 16.6783

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v oblasti. Toto skalní město nabízí nádherné pískovcové útesy, skalní věže a malebná údolí. Pro milovníky horolezectví je zde mnoho zajímavých tras různé obtížnosti.

GPS: 50.6247, 16.0675

Nejčastější dotazy turistů

Kde se dá v Orlických horách ubytovat?

V Orlických horách najdete různé možnosti ubytování od hotelů, penzionů až po horské chaty a kempe

Jaká je nejlepší doba na návštěvu Orlických hor?

Nejlepší období pro návštěvu Orlických hor je jaro a léto, kdy je možné využít různé outdoorové aktivity.

Lze v Orlických horách provozovat zimní sporty?

Ano, v zimě je možné využít sjezdovky, běžecké tratě a další zimní aktivity.

Mohu si pronajmout kolo v Orlických horách?

Ano, v místních obcích a horských chatách najdete půjčovny kol pro různé typy cykloturistiky.

Jsou Orlické hory vhodné pro rodiny s dětmi?

Ano, v Orlických horách jsou mnohé aktivity vhodné i pro rodiny s dětmi, jako například rodinné cykloturistiky a krátké túry do přírody.

Itineráře

Seznam míst