Mostar Mesto mostu a historie

Mostar – Město mostů a historie

Obsah

Mostar – Město mostů a historie

Mostar je jedním z nejznámějších destinací v Bosně a Hercegovině. Jeho symbolickým mostem, Starý most, je zapsán na seznamu UNESCO. Okouzlující atmosféra města ještě umocňují úzké uličky, historické budovy a řeka Neretva. Nezapomeňte navštívit Starý most, Starou čaršiju a osmanskou architekturu v okolí.

Sarajevo – Hlavní město

Sarajevo je hlavním městem Bosny a Hercegoviny a je známé svou historií spojenou s konfliktem v 90. letech. Navštivte Baščaršiju, staré město s tržištěm, typickými kavárnami a historickou mešitou. Můžete si také prohlédnout Latinský most a nádherný výhled z Vrata Bosny.

Blagaj – Tekija a řeka Buna

Blagaj je malebná vesnice s půvabnou Tekijou, která stojí přímo na břehu řeky Buna. Toto místo je oblíbené pro svou klidnou atmosféru a nádherné výhledy. Doporučujeme si prohlédnout i hrad Blagaj a procházku po okolních kopcích.

Kravica – Vodopád

Kravica je známá svým impozantním vodopádem, který je často označován za „miniaturní Niagaru“. Toto místo nabízí nejen krásné přírodní scenérie, ale také možnost koupání v okolních jezerech. Ideální místo pro odpočinek a svažující se oddech.

Počitelj – Historická pevnost

Počitelj je malebné městečko s historickou pevností z 14. století. Můžete si prohlédnout zachovalé osmanské domy a strávit čas procházkou po malebných uličkách. Určitě nezapomeňte navštívit věž sahající až k řece Neretvě.

Trebinje – Město vinných sklepů

Trebinje je známé svými vinnými sklepy a malebným historickým centrem. Můžete si tu užít procházku po riviéře, ochutnávku místních vín a návštěvu kláštera Hercegovačka Gračanica. Nedaleko města se nachází také malebná řeka Trebišnjica.

Travnik – Město na pomezí dvou kultur

Travnik je historické město, které spojuje vlivy osmanské a rakousko-uherské kultury. Nedaleko města lze navštívit modrou mešitu, která je tradičním symbolem města, a také věž sahající do výšky 15 metrů. V okolí města najdete také krásnou přírodu a horské pěší túry.

Jajce – Královské město

Jajce je malebné město s půvabným vodopádem, který se nachází přímo ve středu historického centra. Můžete si prohlédnout královský hrad, Turnulicu, a historické muzeum vývoje města. Určitě nevynechejte nádherný výhled z vyhlídky na okolní krajinu.

Bijambare – Přírodní rezervace

Přírodní rezervace Bijambare nabízí nádhernou přírodu s jeskyněmi, propasti a vodopády. Pro milovníky outdoorových aktivit je zde k dispozici mnoho turistických tras, cyklostezek a možnost horolezectví. Ideální místo pro odpočinek a relaxaci v přírodě.

Údolí řeky Neretvy

Údolí řeky Neretvy je obklopeno malebnými kopcemi a je ideálním místem pro vodní sporty, jako je rafting, kajakování a potápění. Můžete si také prohlédnout historická města a kláštery v okolí, jako je Starigradský klášter a město Metković.

Nejčastější dotazy turistů

Kdy je nejlepší čas navštívit Bosnu a Hercegovinu?

Nejlepší čas k návštěvě je jaro a podzim, kdy je příjemné počasí a méně turistů.

Musím mít vízum k návštěvě Bosny a Hercegoviny?

Pro většinu zemí EU a západních zemí není vízum nutné, ale je nutné mít platný cestovní pas.

Jaká je místní měna v Bosně a Hercegovině?

Oficiální měna je konvertibilní marka (KM).

Je bezpečné cestovat do Bosny a Hercegoviny?

Ano, země je turisticky bezpečná, ale doporučuje se být obezřetný v určitých částech země.

Jaká je místní kuchyně a jaké speciality stojí za vyzkoušení?

Místní kuchyně je ovlivněná tureckou a rakousko-uherskou kuchyní. Doporučujeme vyzkoušet cevapi, burek a baklava.

Itineráře

Seznam míst