Salzburg kouzelne mesto u Alp

Salzburg – kouzelné město u Alp

Obsah

(1) Hrad Salzburg

Hrad Salzburg, nazývaný také Festung Hohensalzburg, je jedním z nejvýznamnějších památek města. Nachází se na kopci a nabízí nádherný výhled na město a okolní Alpy. Turisté si zde mohou prohlédnout historické expozice a v létě se zde koná i mnoho kulturních akcí.

Pro turisty je dobré vědět, že na hrad se lze dostat pěšky či lanovkou, avšak v obou případech je potřeba počítat s převýšením. Vstupné je závislé na věku a vstupenky lze zakoupit online i na místě.

(2) Staroměstská čtvrť

Staroměstská čtvrť Salzburgu je plná malebných uliček, historických budov a útulných kaváren. Dominantou této čtvrti je Dóm sv. Petra, který rozhodně stojí za návštěvu. Procházka tímto částí města je jako cesta časem do minulosti.

V této části města se nachází mnoho restaurací a obchodů, které nabízejí autentické salcburské speciality. Je to ideální místo pro nákupy suvenýrů a ochutnávku tradiční kuchyně.

(3) Mozartův dům a muzeum

Dům, ve kterém Wolfgang Amadeus Mozart žil a tvořil, nyní slouží jako muzeum věnované jeho životu a dílu. Turisté zde mohou prohlédnout exponáty související s jeho rodinou, dopisy, korespondenci a první nástroj, na kterém hrál.

Mozartův dům je často velmi rušný a zájemci o návštěvu by měli počítat s většími frontami. Doporučuje se zakoupit vstupenky online dopředu a navštívit muzeum brzy ráno či pozdě odpoledne, kdy je zde obvykle klidněji.

(4) Dóm sv. Petra

Katedrála, zasvěcená sv. Petru, je jedním z nejvýznamnějších kostelů v Salzburgu. Její vnitřní zařízení je bohaté a působivé, a navíc se zde nachází i hrobka, kde jsou pochováni některé významné osobnosti.

Návštěvníci by měli pamatovat na to, že do kostela je třeba vstoupit vhodně oblečený, a to i v letních měsících. Fotografování je zde běžně povoleno, ale v průběhu bohoslužeb je lepší fotoaparát nebo mobil případně vypnout.

(5) Zámek Mirabell

Zámek Mirabell patří k nejkrásnějším barokním památkám ve městě. Jeho zahrady jsou považovány za skvost a nejsou jen kvůli filmu „Zvonící kůň“ nebo „Muzikál Mozart!“ oblíbené mezi turisty.

Vstup do zahrad je zdarma a jsou otevřeny po celý rok, vstupné se platí pouze za vstup do zámeckých interiérů. V létě se zde konají koncerty klasické hudby, které mají nezaměnitelnou atmosféru.

(6) Hellbrunnský palác

Palác Hellbrunn je známý zejména díky svým zahradám a unikátním vodním hrám. Turisté zde mohou navštívit i palácové interiéry, které jsou bohatě zdobené a nabízejí nádherné pohledy na Salzburg.

Prohlídka paláce a zahrad trvá zhruba 2 hodiny, takže je dobré si na ni vyhradit dostatek času. Vodní hry jsou zvláštností tohoto místa a určitě stojí za zhlédnutí, zejména pro rodiny s dětmi.

(7) Muzeum moderního umění

Muzeum moderního umění, nazývané MUMOK, je ideálním místem pro milovníky moderního výtvarného umění. Zdejší sbírka zahrnuje díla umělců jako jsou Picasso, Warhol či Klimt a je považována za jednu z nejlepších ve střední Evropě.

Muzeum se nachází v centru města a je snadno dostupné, vstupenky lze zakoupit online či na místě. Pro návštěvníky je k dispozici i průvodce, který pomůže lépe porozumět vystaveným dílům.

(8) Zahrady Mirabell

Zahrady Mirabell jsou nejen nádherné, ale také historicky významné. Navrhované v 18. století, nabízejí perfektní místo pro odpočinek a procházku. V zahradách se také nachází mnoho soch a fontán, které jim dodávají autentický charakter.

Zahrady jsou ideálním místem pro piknik či odpočinek po celodenní prohlídce města. Vstup je zdarma a jsou otevřeny po celý rok, s výjimkou specifických akcí nebo údržby.

(9) Ulice Getreidegasse

Ulice Getreidegasse je nejznámější nákupní ulicí ve městě. Je plná historických domů a obchůdků s mnoha nabídkami. Zdejší obchody nabízí tradiční salcburské produkty, módu a také mnoho restaurací s regionálními specialitami.

Nákupní ulice je svou atmosférou velmi inspirativní a její procházka se stává pro mnohé turisty oblíbeným programem dne. Doporučuje se navštívit také Muzeum hraček, které se nachází právě v této ulici.

(10) Sound of Music tour

Salzburg je známý díky legendárnímu muzikálu Sound of Music, a tak není divu, že zde mnoho turistů hledá tuto unikátní zážitkovou prohlídku. Sound of Music tour nabízí návštěvu míst, která byla použita při natáčení filmu, a zahrnuje i vstup do interiérů, kde byly natáčeny některé scény.

Tato prohlídka je určena zejména fanouškům filmu, ale i pro běžné turisty představuje skvělou příležitost poznat krásné krajiny, které Salzburg obklopují.

Nejčastější dotazy turistů

Kde si mohu zakoupit vstupenky do památek v Salzburgu?

Vstupenky do památek lze zakoupit online na oficiálních webových stránkách, nebo na místě přímo u pokladny. Doporučuje se vstupenky kupovat dopředu, zejména v období hlavní turistické sezóny.

Jak se nejlépe dopravit po městě?

Většina památek a zajímavostí Salzburgu je snadno dostupná pěšky. Pro delší vzdálenosti lze využít městskou hromadnou dopravu, která je spolehlivá a často jezdí i ve večerních hodinách.

Má smysl si zakoupit Salzburg Card?

Salzburg Card nabízí volný vstup do mnoha památek a také volnou jízdu hromadnou dopravou. Pro turisty, kteří plánují navštívit více památek během svého pobytu, se vyplatí tuto kartu zakoupit.

Kde si mohu pronajmout kolo?

V Salzburgu je mnoho půjčoven kol, které nabízejí kvalitní kola za příznivé ceny. Mnoho turistů si volí tuto možnost pro prohlídku města a okolních krajin.

Je možné navštívit Sound of Music tour bez rezervace předem?

Sound of Music tour je velmi populární a je doporučeno si rezervovat místo dopředu, zejména v období letních prázdnin. Často jsou prohlídky vyprodané a bez rezervace může být obtížné se na ně dostat.

Itineráře

Seznam míst